הצלת בנות יהודיות מ'חציית הקווים' אל שטח האויב – מסכלת מזימות טרור של מחבלים

גורם באגף להצלה מהתבוללות בארגון 'אור לאחים' אומר, כי הצלת בנות יהודיות מ'חציית הקווים' אל שטח האויב, אינה רק ענין הומניטרי או ערכי יהודי, אלא בטחוני מובהק. הפעילות להצלת הבנות, מסכלת בבירור מזימות טרור של מחבלים, המנסים להגיע דרך הנערות היהודיות אל כל יעד בטחוני שיחפצו.

'אור לאחים' עוסק זה שנים במניעת התבוללות, ובחילוץ נערות יהודיות שהגיעו לכפרים ערביים ומבקשות נואשות סיוע לצאת משם.

לדברי הגורם ב'אור לאחים', יש בפעילות זו של זהירות מקשר מפוקפק עם בני מיעוטים – היבט בטחוני מובהק. אנו נתקלים בחלק מהמקרים, שבהם ברור בעליל שמדובר בתרגיל של ארגוני הטרור, כדי להגיע לכל מקום ומידע בטחוני שהם רוצים להגיע אליו.

הדרך התמימה-כאילו, של קשר עם נערה יהודיה, פותחת לצעיר בן המיעוטים ולמפעיליו, דרך אל הרבה מעבר למה שהם יכולים להגיע אליו בכל דרך קונבנציונלית.

לא תמיד המזימה היא המביאה את הקשר. יש גם אפשרות נוספת, של קשר שנרקם בלי כוונות זדון של טרור. אבל לאחר שהוא מתרקם, נודע עליו לגורמי טרור, והם ממהרים "לשים יד על הציד", ולנווט אותו לשימוש של טרור, אם למידע, ריגול, העברת חומרי חבלה ועוד.

לפעמים הנערה אינה מודעת לכך שהפכה לכלי שרת בידי גורמי טרור. אולם גם במקרים שבהם היא כבר מודעת, היא הפכה שבויה בידיהם וחוששת לחייה.

במקרים שאנו נחשפים אליהם, ולצערנו, לא לכל המקרים אנו נחשפים, אנו פועלים באמצעות האנשים ה"בטחוניסטים" שלנו, יחידת המחלצים, יוצאי יחידות קרביות, המחלצים את הבנות במבצעים הירואיים, מתוך הכפרים הערביים.

לא אחת הם משתפים במידע את גורמי הבטחון. להם אין אמנם את המניע הערכי של מניעת התבוללות, אבל הם עוקבים אחרי המשמעות הבטחונית. הרבה חיים ניצלו כתוצאה מהעין הפקוחה שלהם, בעקבות מידעים שלנו.

אנו חיים סביב השעון ולוח השנה את ההתמודדות הקורעת הזו. פונים אלינו הורים, אבות ואמהות לבנות יהודיות. משפחות שורשיות שמעולם לא חלמו שהבת שלהם תגיע לקשר עם בן מיעוטים. בדרך כלל מדובר בבנות למשפחות הרוסות, שהאב או האם מצויים במאסר או במצוקות אחרות, ואת המצוקה הזו מנצל הצד שכנגד. אבל לא רק. איך אומרים: "זה קורה במשפחות הכי טובות".

אנו משמשים משען ותמיכה למשפחות, שבוטחות בנו ויודעות שנעשה הכל כדי להציל את הילדה שלהם.

מצער הדבר, שיש לנו מאות מקרים מטופלים בשנה. אין כמעט יום ללא טיפול במקרה מסוג זה. אנו מפעילים עובדות סוציאליות מקצועיות, המסייעות לבנות ולמשפחות, וכן פסיכולוגיות המקיימות שיחות משקמות עם הבנות.

הנסיון מלמד שחשוב מאוד לפנות אל 'אור לאחים' עם היוודע על קשר ראשוני, שכן השתרשות קשר מקשה על הפעולה, הן בהיבט הרגשי והן במימד המבצעי.

תגובות

תגובות פייסבוק